Rodzaje wózków jezdniowych podnośnikowych
Definicja wózków jezdniowych podnośnikowych
Wózki jezdniowe można podzielić względem napędu, ponieważ wyróżniamy wózki z napędem elektrycznym, spalinowym czy też LPG. Oprócz tego wózki widłowe dzielą się pod względem budowy. Zamiast wideł zastosowane mogą być inne typy platform czy osprzętu, jak pługi, szufle, platformy robocze, uchwyty i więcej. Jednak najważniejszy podział to ten pod względem przeznaczenia. Wyróżnić można wózki unoszące, ciągnikowe, naładowne, specjalne, jak też wspomniane już wózki widłowe podnośnikowe.
Według definicji Urzędu Dozoru Technicznego wózki jezdniowe podnośnikowe to te, które pozwalają na unoszenie, układanie, składowanie ładunków z zastosowaniem osprzętu, takiego jak widły i inne wymienione wyżej elementy. Są to wózki jezdniowe z mechanicznym mechanizmem unoszenia - niezależnie od rodzaju napędu. Jak podaje UDT, wózki pozbawione takiego mechanizmu nie podlegają pod kontrolę Urzędu. Wózki jezdniowe często są mylone z paleciakami, lecz te nie zaliczają się do urządzeń transportu bliskiego.
Podział wózków jezdniowych podnośnikowych
Każdy operator powinien być zaznajomiony z podziałem maszyn na poszczególne podtypy. W przypadku wózków jezdniowych podnośnikowych wyróżnić można:
-
wózki jezdniowe podnośnikowe czołowe - ich nazwa związana jest z kierunkiem przenoszenia i podnoszenia ładunków. Widły usytuowane są w przedniej części maszyny, a więc w części czołowej. Wózki jezdniowe podnośnikowe czołowe znajdują zastosowanie zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz, zależnie od rodzaju zastosowanego napędu. Maszyny z napędem spalinowym najczęściej wyposażone są w terenowe opony i napęd na cztery koła, dlatego sprawdzają się na nierównym podłożu.
-
wózki podnośnikowe boczne - w ich przypadku platforma unosząca jest zlokalizowana prostopadle względem kabiny operatora. Ze względu na ergonomię i dużą wysokość unoszenia wózki widłowe boczne stosowane są najczęściej w obiektach magazynowych. Z reguły wyposażone są w napęd elektryczny, dlatego ich zastosowanie w pomieszczeniach zamkniętych jest w pełni bezpieczne. Dostępne są także wózki czołowo-boczne, które łączą w sobie zalety wózków czołowych i bocznych.
-
wózki podnośnikowe bramowe - odróżnia je konstrukcja wyposażona w ramę umożliwiającą podnoszenie kontenerów. Dlatego są wykorzystywane w branży transportowej, na etapie załadunku i rozładunku kontenerów.
-
wózki podnośnikowe specjalizowane z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem - operator maszyn tego typu musi posiadać uprawnienia kat. IWJO. Dostępne są także wózki specjalizowane ze zmiennym wysięgiem. Maszyny z tej kategorii często stosowane są w magazynach, gdzie wykorzystywane są regały wysokiego składowania. Ich zastosowanie znacznie ułatwia pracę w tak trudnych warunkach. Sprawdzają się także na placach budowy, w portach, jak i w ramach innych branż.
-
wózek podnośnikowy platformowy z masztem wewnętrznym - w przypadku tej maszyny platforma umiejscowiona jest ponad łapami ramy jezdnej. Oprócz tego wyróżnić można wózki z masztem wewnętrznym stałym i wysuwanym. Znajdują zastosowanie w najróżniejszych branżach, wymagających podnoszenia i transportowania ładunków.
Wózki widłowe są wykorzystywane w wielu branżach, a dostępność poszczególnych podtypów dodatkowo zwiększa funkcjonalność tego rozwiązania. Często stanowią element stałego wyposażenia, lecz nierzadko potrzebne są sezonowo. Warto wziąć pod uwagę wynajem wózków widłowych, ponieważ pozwala to na dobór rodzaju wózka odpowiedniego względem zmieniających się potrzeb. W KWP oferujemy wynajem maszyn z aktualnymi decyzjami UDT. Dodatkowymi udogodnieniami są między innymi: transport maszyn oraz serwis, naprawa, renowacje maszyn. Realizujemy także profesjonalne szkolenia na wózki widłowe.