Suwnica to dźwignica pracująca w ruchu przerywanym wyposażona w mechanizm podnoszenia i opuszczania: wciągarka lub wciągnik. Przeznaczona do przemieszczania materiałów w pionie i poziomie w przestrzeni ograniczonej długością toru jazdy, wysokością podnoszenia i opuszczania oraz szerokością mostu. Swoje zastosowanie mają w budownictwie jak i branży przemysłowej. Wszystkie suwnice podlegają kontroli Urzędu Dozoru Technicznego.

Jakie są rodzaje suwnic?
Suwnice możemy podzielić ze względu na sposób ich wykorzystania oraz typu urządzenia chwytającego:
- Suwnice ogólnego przeznaczenia
- Suwnice specjalistycznego przeznaczenia
- lejnicze - do transportu płynnych metali i żużli;
- czerpakowe - do transportu materiałów sypkich;
- magnesowe - do transportu metali za pomocą chwytnika elektromagnetycznego;
- wsadowe - służące do załadunku wsadu do pieców hutniczych;
- striperowe - służą do transportu wlewnic z wlewkami i wyciskania wlewków z wlewnic;
- kuzienne - służą do transportu elementów do obróbki plastycznej
Jakie urządzenia można obsługiwać posiadając uprawnienia do obsługi suwnic?
W KWP Poland realizujemy kursy przygotowujące do egzaminu UDT na suwnice ogólnego przeznaczenia i specjalistycznego przeznaczenia. Odbycie kursu na suwnice umożliwia zdobycie uprawnień operatora suwnic, wciągników i wciągarek sterowanych z poziomu roboczego (przewodowo lub bezprzewodowo) oraz sterowanych z kabiny roboczej (dawna kategoria IS i IIS).
Jakie są warunki przystąpienia do kursu na suwnice?
Warunkiem przystąpienia do kursu na suwnice jest pełnoletność oraz ważne zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do prac na stanowisku operatora. Specjalista określa zdolność do wykonywania zawodu, który wiąże się ze szczególną odpowiedzialnością. O konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań psychologicznych decyduje zwykle lekarz medycyny pracy. W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. znaleźć można informację, że wymogiem jest pełna sprawność psychoruchowa. W związku z tym w świetle prawa operator suwnic powinien posiadać ważne orzeczenie psychologiczne.
Jakie uprawnienia są wymagane do obsługi urządzeń:
- zdanie egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego
- wydane przez UDT zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi (legitymacja UDT)
- uprawnienia są ważne na terenie całego kraju
Jak przebiega kurs na suwnice?
Szkolenie na suwnice podzielone jest na część teoretyczną i praktyczną, podobnie jak późniejszy egzamin. Część teoretyczna ma na celu przyswojenie wiedzy w zakresie następujących zagadnień:
- rodzaje suwnic i ich budowa,
- systemy sterowania i mechanizmy,
- ocena stanu maszyny, sposoby kontroli,
- warunki bezpiecznej pracy przy obsłudze urządzeń
- rodzaje urządzeń transportu bliskiego objęte zakresem uprawnienia.
Kurs na suwnice w KWP Poland
Kursy organizowane przez KWP w 97 % kończą się pozytywnym egzaminem. Szkolenia przeprowadzane są przez doświadczonych specjalistów z uprawnieniami UDT. Nasza oferta przedstawia się następująco:
- kursy na suwnice przeprowadzane są w siedzibie KWP, w siedzibie klienta lub na miejscu pracy zlokalizowanym na terenie kraju;
- pracownicy prowadzący szkolenie mogą pochwalić się ponad 10-letnim stażem pracy;
- ważną częścią każdego kursu jest próbny egzamin na suwnice. Dzięki jego organizacji uczestnicy poznają oficjalne, przykładowe pytania Urzędu Dozoru Technicznego;
- kursy prowadzone są 6 dni w tygodniu, a więc również w soboty;
- formalności w Urzędzie Dozoru Technicznego leżą po naszej stronie. W cenie kursu zawarte są wszelkie opłaty związane z egzaminem i wydaniem dokumentów;
- koszt kursu na suwnice ustalany jest indywidualnie.
Szkolenie na suwnice - egzamin UDT
Kurs na suwnice kończy się egzaminem przed Urzędem Dozoru Technicznego. Egzaminator sprawdzi wiedzę teoretyczną, umiejętności praktyczne, a nawet umiejętność współpracy.
Jaki jest okres ważności uprawnień i jakie kwalifikacje posiada operator suwnicy?
Dawne kategorie IIS i IS zostały zniesione na mocy Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych. Utworzono kategorie:
Jaki jest okres ważności uprawnień i jakie kwalifikacje posiada operator suwnicy?
Dawne kategorie IIS i IS zostały zniesione na mocy Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych. Utworzono kategorie:
- suwnice, wciągniki i wciągarki ogólnego przeznaczenia - uprawnienia w ramach tej kategorii obowiązują 10 lat. Uprawnienia w tym zakresie zawierają w sobie dawne uprawnienia IIS i IS;
- suwnice, wciągniki i wciągarki ogólnego oraz specjalnego przeznaczenia - uprawnienia w ramach tej kategorii obowiązują 5 lat. Uprawnienia dotyczącą kategorii IIS i IS, lecz również uprawniają do obsługi urządzeń specjalistycznych. Są to między innymi suwnice kafarowe, kleszczowe, chwytakowe, stryperowe czy wsadowe.
Korzyści szkolenia pracowników w KWP Poland:
- ekspresowe terminy szkoleń
- zajęcia prowadzone przez praktyków
- szkolenie zakończone próbnym egzaminem z pytań wskazanych przez UDT
- wysoka zdawalność 97%
- możliwość praktyki w dogodnym terminie, posiadamy ponad 160 maszyn
- dokumentację w UDT załatwimy za Ciebie
- szkolenia prowadzimy od poniedziałku do soboty
- pytania egzaminacyjne dla każdego uczestnika szkolenia
Jesteś zainteresowany
zdobyciem uprawnień?
Skontaktuj się z nami by uzyskać szczegółowe informacje.
Dogodna lokalizacja
Szkolenia przeprowadzamy w naszej siedzibie lub, dla grup zorganizowanych, w dogodnym dla klienta miejscu np. w zakładzie pracy. Atutem takiego rozwiązania jest dostęp do maszyn, z których przyszli operatorzy będą korzystać po zdobyciu uprawnień. Ułatwia to przygotowanie do egzaminu, pozwala uczestnikom w praktyce zapoznać się z ich obsługą oraz sposobami bezpośredniego wykorzystania ich w wykonywanych pracach. Kurs zakończony jest egzaminem przeprowadzonym przez Urząd Dozoru Technicznego, w miejscu szkolenia lub w miejscu dostępu do maszyn.